Tırnak Neden Batar? Tırnak Batmasının Sebepleri Nelerdir?

Tırnak Neden Batar? Tırnak Batmasının Sebepleri Nelerdir?

Tırnak Batması Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak batması pek çok insanda görülebilen, kişinin yürümesini ve iş görmesini engelleyecek derecede rahatsızlık ve ağrı verebilen bir durumdur. Tüm ayak parmaklarında olabilmekle beraber genellikle ayak başparmak tırnağında oluşur.

Tırnaklar normalde tırnak kökünde ve deri altında bulunan germinal matriks denen kısımdan oluşur. Bazen tırnak uç kısımları yan taraflardan deriye batar ve bir yabancı cisim gibi reaksiyon başlatırlar. Bazen ise tırnak yalnızca köşelerde değil tümüyle tırnak yatağına batık hale gelebilir.

Tırnak batmasının sebepleri nelerdir?

Tırnak batmasının birçok sebebi vardır. En sık neden yanlış tırnak kesimidir. Tırnağı çok derin kesmek, tırnak uçlarını içeriye doğru çok kıvrık kesmek en sık yapılan yanlışlardır. Bu durumda yeniden büyüyen tırnak batarak büyüyecektir.

 • Ergenlikte hızlı büyüme evresinde tırnağın parmağa göre fazla gelişmesi,
 • Tırnağın dış kısım yerine direk içeriye büyümesi,
 • Çok dar veya sivri burunlu ayakkabı giymek,
 • Tırnağın kalınlaşmasına neden olan mantar infeksiyonu,
 • Parmağa veya direk tırnağa oluşan travmalar (çarpma, üzerine ağırlık düşmesi gibi),
 • Gebelik,
 • Şişmanlık,
 • Aşırı ayak terlemesi: Tırnak yumuşayarak tırnak yan duvarına gömülebilir ve batık tırnak ( gömülü tırnak) oluşarak tırnak batmasına neden olabilir,
 • Bazı doğumsal anomaliler,
 • Hipertiroidizm, şeker hastalığı, akromegali, romatoid artrit, gut mevcudiyeti,
 • Yatalak hastalarda yorgan, battaniye gibi örtülerin çok sıkı sarılması tırnak batmasına sebep olabilir.

Tırnak batması nasıl tedavi edilir?

Erken evrede konservatif önlemler yeterli olabilse de tırnak batmasının ileri evreleri mutlaka bir hekim tarafından değerlendirilmelidir. Kanayan, iltihaplı ve şişme yapmış bir tırnak batmasının mutlaka bir doktora gösterilmesi gerekir. Tırnak batması olan kişiler çoğunlukla doktora gitmekte geciktiğinden ilerlemiş ve ağrılı bir tabloda doktora başvururlar.

Tırnak batması ilk oluştuğunda bunu kendi kendine tedavi etmeye çalışma sonucu giderek artan ağrı ve batmanın tırnak çekimini gerektirecek düzeyde ilerlemesi nedeni ile enfeksiyon oluşabilir. Özellikle dolaşım bozukluğu, damar sertliği ve şeker hastalığı olanlarda enfeksiyon ilerleyerek kemik iltahabı, gangren, parmağın ve hatta ayağın kesilmesine yol açabilecek komplikasyonlar oluşturabilir.

Cerrahi müdahale gerektirmeyen tırnak batması tedavisi nasıl olmalıdır?
 • Tırnakların düz olarak kesilmesi, köşelerinin içe kıvrık olmaması önemlidir. Tırnak batması tedavisindeki ana ilke tırnağın bir kez batmadan parmak boyunu geçecek şekilde uzamasının sağlanmasıdır.
 • Tırnağın sıcak tuzlu su banyosuyla yumuşatılması,
 • Ufak bir gazlı bez parçasının antibiyotikli kremle birlikte batık kısmın altına yerleştirilmesi,
 • Ayakkabı giymekten kaçınılarak, sandalet veya açık terlikle tırnak üzerine olan baskının azaltılması,
 • Enfeksiyon varsa antibiyotik kullanılması,
 • Ayak temizlik ve bakımı gibi yöntemler uygulanır.
Manikür ve pedikürün faydası olur mu?

Tirnak batmasını manikür ve pedikür ile düzeltmeye çalışan güzellik salonlarının birçoğunda bu müdahaleler steril olmayan şartlarda yapılmaktadır. Tırnak törpülendiğin zaman ilk zamanlarda ağrı azalır, fakat tırnak uzamaya başladığında hasta aynı şikayetleri yeniden yaşamaya başlar. Ayrıca tırnak yatağı bölgesine enfeksiyon bulaşması ihtimali vardır. Enfeksiyon olursa o bölge şişer, kızarır ve ağrı artar. Çoğu kuaför veya güzellik merkezinde kişiye özel manikür ve pedikür seti kullanılmadığından sarılık (hepatit B ve C) gibi hastalıkların bulaşması riski de vardır. Bu nedenle batan tırnağın hekim tarafından görülmesi ve uygun tedavinin hekim tarafından yapılması uygundur.

Tırnak batmasının cerrahi tedavisi

Aşırı tırnak batması, doku ilerlemesi ve enfeksiyon varlığında tedavi için cerrahi müdahale gerekecektir. Cerrahi tedavi tırnak batmasının derece ve şekline göre kişiden kişiye değişiklik gösterir. Tırnak batmasında batan tarafta duruma göre tırnağın bir kısmının çekilmesi veya tüm tırnağın çekilmesi gerekebilir.

Tırnak batması gözlenen tırnağın tümüyle çekimi her zaman doğru değildir. Çekilen tırnak hastanın ağrı şikayetlerini bir süre ortadan kaldırır. Ancak tırnak 6-9 ay sonra uzayıp eski boyutlarına ulaştığında tekrar batma başlayacaktır. Bu nedenle tırnağın çekilmesi yanında ilerlemiş dokunun da alınması, tırnak yatağının revizyonu önemlidir.

Çok dönük tırnaklarda tırnağın yapıldığı germinal matriksin kenar kısımları fenol gibi bazı ilaçlarla, koter veya lazerle tahrip edilerek o kısımlardan tırnağın yeniden büyümesi engellenebilir. O bölgeden tırnak büyümeyeceğinden hasta benzer şikayetleri bir daha yaşamaz. Çok ileri vakalarda tüm germinal matriks tahrip edilerek tırnak tümüyle iptal edilebilir. Ancak parmakta infeksiyon veya tırnakta mantar mevcudiyetinde öncelikle bunların tedavisi gerekmektedir.

Tırnak batması neden tedavi edilmelidir?

Ayakkabı giymek ve yürümek çok zor olabilir. Bu da kişinin sosyal hayatını olumsuz etkileyecektir.

Batma bölgesinde gelişen enfeksiyon tedavi edilmediğinde iltahap kemiğe ilerleyerek kemik iltihabına ve sonrasında sistemik enfeksiyonlara neden olabilir.
Tırnak batmasından nasıl korunabiliriz?

Tırnak batmasından korunmanın ilk yolu doğru tırnak kesimi yapmaktır. Ayak tırnakları düz olarak kesilmeli, köşelerde çok hafif kıvrım yapılmalıdır. Tırnak köşelerini deriye çok yakın kesmekten kaçınılmalıdır.

Doğru ayakkabı giymek çok önemlidir. Çok dar veya geniş ayakkabılar tırnak batmasına yol açabilir. Taban düşüklüğü varsa tabanlık kullanılmalıdır. Tırnakta mantar, kalınlaşma, deformasyon saptanırsa hemen doktora başvurulmalıdır. Tırnak batmasına sebep olabilecek faktörler varsa hemen tedavisi yapılmalıdır.

Tüm bu tedbirlere rağmen tırnak batması olursa vakit geçirmeden doktora başvurmak, erken tanı ve tedaviyle cerrahi müdahale yapılmaksızın batmanın düzeltilmesini sağlayabileceği için çok önemlidir. Podolife Ayak Sağlığı Merkezi olarak sizlere bu konuda yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir