Medikal Ayak Bakımı Yaptırmak Ne İşe Yarıyor?

medikal ayak bakım

Günlük hayatın yoğun temposuna yetişmeye çalışan ayaklar bir süre sonra alarm veriyor. Şikayetler artmadan doğru bakımı uygulamak ve medikal ayak bakımı yaptırmak bu şikayetlerin ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.

26 adet kemik, 114 adet bağ ve 20 adet kastan meydana gelen, vücudun bütün bir yükünü gün boyunca taşıyan ayakların bakımı yaş aldıkça, hayat kalitesi ve sağlığının azalmaması adına büyük önem taşıyor. Gün boyu faal halde olan ayakların ihtiyaç duyduğu bakım medikal olarak podolog ve podiatri uzmanları tarafından uygulanıyor..

Günlük koşuşturmanın ve sosyal hayatın beraberinde getirmiş olduğu giyim tarzı, en fazla ayakları etkiliyor. Yıpratıcı zemin, dar, sivri ve yüksek topuklu olan ayakkabılar, bilinçsizce yapılan pedikür ve bir de yapısal ayak problemlerine yatkınlık varsa eğer ciddi sorunlar halinde ortaya çıkıyor.

Medikal ayak bakımı uzman podologlar ve podiatristler tarafından yapılmaktadır.

Yapılan araştırmalar yaklaşık olarak her yüz bireyden 85’inde bir ayak sorunu olduğunu ortaya koyuyor. Zamanla değişim geçiren ayaklarda, kemik ve eklem yıpranmaları, batık, nasır, siğil, mantar ve terlemeye kaynaklı birbirinden farklı sorunlar gündeme gelebiliyor. Düzenli olarak ayağın ihtiyaç duyduğu medikal bakım yapıldığındaysa ayak problemleri meydana gelmeden ya da ortaya çıkan problemler henüz büyümeden kolayca çözülebiliyor. Bakım yaptıran bireyler, ayak problemleri ve bu problemlere yönelik çözümleri konusunda da konunun uzmanları tarafından bilinçlendiriliyor.

Medikal ayak bakımı uygulaması nasıl yapılır?
Medikal ayak bakımında bütün ayak detaylı bir şekilde incelendikten sonra kişinin ihtiyacına yönelik bakım yapılır. Bireyin ayağı ile ilgili şikâyetleri dinlenir, mevcut olan sağlık durumuyla alakalı sorular sorulur. Bireyin mevcut kullanımında olan ayakkabılarına bakılır, gerekirse ayak bası analizi de incelenerek ayağın anotomik özellikleriyle ilgili net bir fikir sahibi olunur. Bu sayede ayak sağlığı konusunda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar belirlenerek bireye detaylı bilgi verilir.

Medikal ayak bakımı uygulamasında ayak derisindeki ölü deri temizlenir, bu aşamada asla canlı dokuya geçilmez. Nasırlar bir seferde dipten alınmaz, yavaş yavaş temizlenir.

Kimler düzenli olarak medikal ayak bakımı yaptırmalıdır?
Özellikle şeker hastalığı yani diyabeti olan kişilerde ayaklarda görülen his kaybı nedeniyle ayak yanması, ayakkabı vurması durumu sık görülür. Bu durum özellikle diyabet hastaları için çok önemlidir.

Hamileler, aktif spor yapanlar, tırnak kalınlaşması durumu olan yaşlılar, tırnak batması sorunu yaşayanlar, işi gereği saatlerce ayakta kalan, topuklu ve sert tabanlı olan ayakkabı kullanmak durumunda kalan bireyler medikal ayak bakımı uygulamasını mutlaka yaptırmalıdır.

Medikal ayak bakımı özel cihazlar kullanılarak gerçekleştirilir.

Medikal ayak bakımının pedikür uygulamasından farkı nedir?
Ayak bakımında kullanılan aletlerin sterilizasyonu mutlaka dünya standartlarında yapılmalıdır. Kuaför ve pedikür salonlarında mevcut olan ekipmanlar, doğru ekilde sterilize edilmemektedir.

Medikal ayak bakımı uygulamasının verildiği ve dünya standartlarına sahip bakım merkezlerinde ise uygulamalar podolog veya podiatri uzmanlarınca gerçekleştirilir.

Medikal ayak bakımı uygulamalarında cilt doku arındırılması, nasır temizlemesi kuru cihazla yapılır ve yalnızca ölü deriler alınır, asla canlı dokuya geçilmez.

Medikal ayak bakımı uygulaması ayda bir defa yapılsa yeterli olabilir.

Gerekli görüldüğü durumlarda konu ortopedist ve dermatologlara yönlendirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir