El mantarı belirtileri nelerdir?

Nemli ortamları seven mantar türü el mantarıdır. Bu yüzden ellerini sık yıkayan insanlarda ve terlemesi çok olan el tiplerine sahip kişilerde olur. Ege, akdeniz, karadeniz ve marmara gibi kıyı kesimlerinde yaşayanların ellerinde daha sık mantar olur. İç anadolu bölgesinde yaşayan kişilerde ise el mantar oranı daha azdır. Bu sağlık açısından olumsuz bir durumdur. Toplum içinde de insanı etkileyen bir durumdur. Diğer bir önemli etken ise bunun yayılması durumudur. Mantar başlangıcının olduğu yere acil müdahale edilmesi gerekmektedir.

Ellerini devamlı yıkayan kişilerde görülme olasılığı yüksektir. Yani özetle mantar nemi sever. Yani el temizliğine dikkat edenler el yıkama oranını yükseltirse, yani yemekten önce yemekten sonra dışında gün ortasında da sıklıkla el yıkayanlarda el mantarı oranı yıkama sıklığına göre artıyor.

El mantarının başlama bölgesi tırnaklar oluyor. Tırnaklardan başlayan mantarlar avuç içinde ve el üstüne kadar ulaşıyor. Parmakları geçen mantarı daha sonra durdurmak zor olabiliyor. Tırnaklardan parmaklara geçene kadar bir işlem yapılması gerekiyor.

Peki el mantarı belirtileri nelerdir?

Belirtileri ise öncelikle tırnak etrafında bir kaşıntı başlaması ve pul pul dökülmesi olabilir. Bu durumda cilt kuruluğu yaşanabilir. Daha sonra şişlikler başlayacaktır. Sonra elleriniz kuru ve sarı renge dönüşecektir. Bu aşamadan sonra yapılacak medikal el bakımı zor durumdaki bir seviyeden başlayacaktır. Aşırı derece kaşınma isteği ve uyku düzensizliği ve sosyal hayatınızın olumsuz etkilenmesi gibi durumlara başlayacaktır.

El mantarı belirtileri en başında iken bir ayak-el bakım merkezine müracat etmeniz gerekmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir