Çiğdem Özyılmaz ayak mantarına karşı uyardı

Ayak mantarının bulaşıcı bir hastalık olduğunu belirten Çiğdem Özyılmaz bu durumdan korunma formüllerini veriyor.

Çiğdem Özyılmaz, ayak mantarı hakkında bizlere önemli bilgiler aktardı.

Ayak mantarının, parmak aralarında hafif bir kabuklanma, soyulma ve çatlama tarzında belirdiğini anlatan Özyılmaz, mantarın; ayak kokusu, kızarıklık ve şiddetli kaşıntıya dönerek rahatsız edeceğini belirtti.

Ayak mantarından korunma yollarına ilişkin bilgi veren Özyılmaz, “Banyodan sonra ayakların yıkanması gerekir. Ayakları da sadece ayak için kullanılacak olan bir havlu ile kurulanması gerekmektedir. Bu havlunun da vücudun ayak dışında hiçbir yere değmemesi gerekmektedir. Bu havlunun başka yerde kullanılması oldukça sakıncalıdır. Başkaları ile ortak kullanılan yerlere de kişisel eşyalarınızı bırakmamanız gerekmemektedir. Havlu ve terlik bunların en önemlileridir. En çok terleyen yerler kuru tutulmalıdır gerekli olduğu zamanlarda da pudra ve koltuk altı kullanılmalıdır. Sirke de kullanılabilir. Ayakkabılarımızı ve terliklerimizi her zaman temiz tutmamız da gerekmektedir.” diye konuştu.

Mantara ilişkin tedavi yöntemlerini de anlatan Özyılmaz, “Öncelikle antimikotik kremlerin kullanılmasına dikkat çekiyoruz. Ayak mantarı tırnağa da bulaşmış ise ağızdan alınan tabletler işin içine girer. Ortalama tedavi süresi de 20-30 gün arasındadır. Ayak mantarı dışında olan tırnak mantarı varsa 90-120 gün arasında sürer.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir